Nieuwjaarstoespraak burgemeester
Op 5 januari 2026 organiseerde Gemeente Alphen aan den Rijn in het gemeentehuis de nieuwjaarsreceptie voor inwoners, ondernemers en verenigingen.
Dames en heren,
Van harte welkom bij onze nieuwjaarsreceptie van 2026. Fijn dat u er allemaal bent. Ik begin uiteraard met u allemaal een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar te wensen, namens het gemeentebestuur.
Terugblik
Ik hoop dat u goede feestdagen achter de rug hebt en het nieuwe jaar goed begonnen bent. Iedereen beleeft kerst en oud en nieuw op zijn eigen manier, maar gemeenschappelijk is er een sfeer van gezelligheid, samen zijn en rust. In deze periode blikken we traditiegetrouw terug op het afgelopen jaar. Ik hoop dat u met elkaar hebt mogen stilstaan bij mooie momenten, gebeurtenissen, ontwikkelingen of ook prestaties, privé en zakelijk. En dat u, daar waar het niet naar wens is geweest, met goede moed het nieuwe jaar in bent gegaan of het verdriet een plek hebt kunnen geven.
We hebben het leven niet onder controle, al lijken we het soms te denken. Dat hebben we het afgelopen jaar ook ervaren als we naar de ontwikkelingen in de wereld keken. Vrijwel iedereen maakt zich er zorgen over en ik denk dat dat terecht is. Ik hoop dat wereldleiders hun benoeming eer aandoen en de wereld met elkaar in goede banen gaan leiden. En dat geldt ook voor Nederland.
Met elkaar
Die onrust en onzekerheid zijn voor mij als burgemeester des te meer reden om te bezien hoe wij het hier in de gemeente Alphen aan den Rijn met elkaar hebben geregeld. Met elkaar, dan doel ik natuurlijk niet alleen op het gemeentebestuur en alle medewerkers, maar juist ook op de samenwerking tussen gemeente, inwoners, bedrijfsleven en allerlei andere organisaties. Het is belangrijk dat we elkaar weten te vinden, samen dezelfde kant op willen gaan en in overleg duidelijke keuzes maken.
Als net in gemeente aangetreden burgemeester proef ik hier een sterke wil tot samenwerking. Ik zie dat in de organisatie zelf, de overleggen met ondernemingsvereniging VOA maar ook in de dorpen. Als je samen sterk staat, kun je veel problemen oplossen. En natuurlijk is er dan wel eens discussie, graag zelfs. Zoals ik zelf vaker zeg: problemen zijn er om opgelost te worden. Ik weet zeker dat het zittende gemeentebestuur maar ook het nieuwe ná de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart aanstaande zich tot het uiterste inspant om de goede besluiten te nemen en zicht te houden op de uitvoering. Ik lever hier als burgemeester graag mijn bijdrage aan. Het warme welkom dat ik hier eind vorig jaar heb gekregen, is een grote stimulans voor mij.
Bedankt voor uw inzet
Het is niet te doen om iedereen bedanken die een bijdrage aan alle prestaties en successen heeft geleverd. Zeker ook al die vrijwilligers die op allerlei gebieden actief zijn en zo een belangrijke bijdrage leveren aan onze samenleving. Ook die mensen die uit zichzelf de rommel op straat opruimen of inwoners die behulpzaam zijn in hun buurt. En wat te denken van al die mensen die actief zijn in de hulpverlening en zorg. Het hele jaar door. We zijn dankbaar als we ons eigen leven in goede gezondheid kunnen leven. Maar des te dankbaarder zijn we als we zelf een keer een beroep op zorg of hulp moeten doen, voor onszelf of een dierbare.
Onze hulpdiensten
Wat te denken van al die medewerkers van politie, brandweer, ambulancezorg, veiligheidsregio en gemeente (boa’s, OOV, openbare ruimte), die de afgelopen dagen zo hard hebben gewerkt tijdens oud en nieuw en de dagen er omheen. Gelukkig zien veel inwoners dat, laten ze hun steun zien en steken ze vaak een helpende hand toe. Zeker ook hier in de gemeente Alphen aan den Rijn. Deze gemeente staat niet voor niets in de top 3 van veilige gemeenten van Nederland.
Verbazing
Des te meer verbaas ik me over een kleine groep mensen die zich tijdens oud en nieuw misdraagt. En dan heb ik het niet zo zeer over diegenen die zich door de politie laten aanspreken en hun gedrag aanpasten. Ik heb het over diegenen die met zwaar vuurwerk gooiden (ook naar de politie), vernielingen verrichtten zoals het uit de grond trekken van verkeersborden en brandstichten op de openbare weg. Ik vraag vooral de ouders nog eens navraag te doen waar hun kind was midden in de nacht van oud en nieuw.
Gemeente met potentie
Dit jaar gaan we natuurlijk verder met waar we eind 2025 waren gebleven. Natuurlijk is er genoeg werk te verrichten. Maar ik benoem graag in het bijzonder de 60 miljoen euro die wij ontvingen voor de ontwikkeling van de Gnephoek, de Regiodeal sierteelt en de 10 miljoen euro die we ontvingen voor een duurzame Greenport. En onlangs nog de regiodeal Leiden–Utrecht beter bereikbaar, waar we 34 miljoen ontvingen voor de ontwikkeling van het station Hazerswoude-Rijndijk. Kansrijke ontwikkelingen die niet gerealiseerd kunnen worden zonder eerdergenoemde samenwerking.
Alphen aan den Rijn is een mooie gemeente met veel potentie. Dat weet u als geen ander, dat weten de inwoners natuurlijk zelf al, want de tevredenheid over de woonomgeving is in het algemeen groot. Dat geldt ook voor de bedrijven. Maar stilstand is achteruitgang. We moeten blijven vooruitkijken zodat we deze gemeenschap verder de goede kant op kunnen leiden, op allerlei terreinen zoals woningbouw, bedrijvigheid, mobiliteit, sociaal domein, cultuur, sport en evenementen.
Daarbij zal deze gemeente actief zijn in de regio, in een goede samenwerking met andere gemeenten, waterschappen, Rijkswaterstaat, provincie en ondernemersverenigingen.
Samen sterk staan
We horen allemaal veel over ‘weerbaarheid’ in de media. Ik denk dat we onze gemeente al weerbaar mogen noemen. Een nuchtere houding, met de mentaliteit van ’handen uit de mouwen steken’. En als we daarbij goed om ons heen blijven kijken en een handje helpen in de directe leefomgeving, dan komt het helemaal goed. Wat er ook om ons heen gebeurt. Samen staan we sterk.
Afronding
Tot slot nog 2 punten. Ik noemde de gemeenteraadsverkiezingen al even. Op 18 maart aanstaande hebben de stemgerechtigde inwoners van 18 jaar en ouder weer een keuze. Ik geef u geen stemadvies, want als burgemeester sta ik, zoals dat heet, boven de partijen. Maar ik geef u wel het advies te gaan stemmen, want alleen dan klinkt uw mening door.
Het tweede punt is de sneeuw en gladheid. Het is af en toe glibberen geblazen. Maar zoals altijd werken de medewerkers van de buitendienst keihard om de straten zo schoon mogelijk te houden. En dat bij weer en wind, bij nacht en ontij. Enkele details van de afgelopen dagen: zo’n 35 rijdende voertuigen hebben 8.339 km’s gereden en 214.483 kg zout gestrooid. Dus vanaf hier danken wij hen hartelijk!
Alle goeds voor 2026
Ik wens u allemaal alle goeds voor het nieuwe jaar. Laten we met elkaar de schouders eronder zetten en zo bijdragen aan de gemeenschap van de gemeente Alphen aan den Rijn.








.jpg)













